Categories:

Gdzie zrobię badanie słuchu?

Badanie słuchu wykonuje protetyk słuchu/audiolog w gabinetach protetyki słuchu. Przeważnie znajdują się one w przychodniach zdrowia lub tuż obok nich. Zwykle na badanie słuchu kieruje Nas laryngolog, lub badamy się sami ponieważ niektóre badania można wykonać bez skierowania. Tu możesz przeczytać jakie badania wykonujemy w Naszych gabinetach. 

Czy muszę się specjalnie przygotować do badania słuchu?

Nie, nie musisz. Ale warto wiedzieć, że badania słuchu wykonuje się po uprzednim otoskopowaniu uszu, czyli mówiąc prościej – protetyk słuchu zagląda do uszu wziernikiem. Jeżeli ucho jest zatkane korkiem woskowinowym lub jest stan zapalny, wtedy nie powinno się wykonywać badania. 

Kiedy iść do laryngologa? A kiedy do gabinetu protetyki słuchu?

Jeżeli boli Nas ucho, występuje wysięk z ucha lub ucho jest przytkane na skutek przebywania infekcji koniecznie idź do lekarza laryngologa. Po wizycie na pewno skieruje Cię na badanie słuchu, bo jest to konieczne. Lekarz laryngolog leczy choroby uszu.

Gdy wydaje Ci się że słabiej słyszysz, a jednocześnie nie masz żadnych infekcji uszu, porozumiewanie sprawia trudność sprawdź jak słyszysz . Po wstępnej analizie słuchu umów się na wizytę do gabinetu protetyki słuchu. Tam uzyskasz fachowej porady, co do protezowania uszu i dbania o słuch. Zobacz tu możesz przeczytać ogólne informacje o niedosłuchu.

Jak wygląda badanie słuchu?

Najczęściej wykonywana jest audiometria tonalna + kostna, a także tympanometria. Każde badanie poprzedzone jest dokładnym wywiadem z pacjentem, nastepnie otoskopowanie uszu i ocena czy można przeprowadzić badanie słuchu. Jeśli nie ma zastrzeżeń, badanie audiometrii tonalnej i kostnej robi się w wyciszonej kabinie, gdzie pacjent ma założone słuchawki i za pomocą przycisku daje znać które dźwięki słyszy. Tympanometria również polega na podawaniu dźwięku, lecz tu przyrząd mierzy sam możliwości ucha 🙂 Badania te są bezbolesne. Przy szerszej diagnostyce wykonuje się szereg innych badań

 

Jeżeli chcesz uzyskać więcej informacji Skontaktuj się z Nami! Chętnie odpowiemy na pytania i znajdziemy razem interesujące Cię rozwiązania. 

 

 

No responses yet

    Dodaj komentarz