Categories:

Czy wiesz jak dbać o aparat słuchowy?

Wielu użytkowników aparatów słuchowych nie wie do końca jak o nie dbać. Pomimo instruktażu podczas dokonywania zakupu owego sprzętu, dużo osób zapomina lub traktuje pobieżnie wskazówki dotyczące czyszczenia i konserwacji aparatów słuchowych. Często starsze osoby mają z tym problem ze względów manualnych, lub po prostu są już tak przejęte tym że muszą pamiętać o założeniu aparatów słuchowych, że zwyczajnie ich pielęgnacja odchodzi do lamusa. 

Jak czyścić aparat słuchowy?

Najpierw zaznaczmy, że aparaty słuchowe dzielą się na kilka grup względem wyglądu i specyfikacji.

Mamy aparaty słuchowe: zauszne i wewnątrzuszne . Te pierwsze składają się jakby z dwóch części: aparatu słuchowego i wkładki dousznej lub słuchawki. A aparaty wewnątrzuszne nie mają dodatkowych elementów. 

Jak czyścić aparat słuchowy zauszny?

Część którą zakładamy za ucho, czyli w tym przypadku aparat słuchowy zazwyczaj przecieramy chusteczkami dezynfekującymi lub sprayem dezynfekującym, oraz z drobnych szczelinek, przycisków itp. wymiatamy kurz, brud, woskowinę szczoteczką (którą otrzymujemy w zestawie do aparatu). Urządzenie to codziennie narażone jest na wiele czynników, choćby kontakt ze skórą, warunki pogodowe, ubranie, itp. Codziennie zdejmując aparat (np. na noc) powinniśmy wkładać go do specjalnego szczelnego pudełeczka wraz z kapsułą osuszającą , aby cała wilgoć zebrana wciągu dnia “wyszła” z urządzenia. 

Wkładka douszna po każdym wyjęciu z ucha powinna być przetarta chusteczką dezynfekującą, bądź sprayem dezynfekującym i dokładnie obejrzana czy przypadkiem przewód i wkładka nie jest zatkana woskowiną. Jeśli woskowina jest widoczna należy odczepić wkładkę od aparatu słuchowego, wsadzić do pojemnika z wcześniej rozpuszczoną w wodzie kapsułą czyszczącą. Po wyciągnięciu wkładki z pojemnika należy dokładnie ją osuszyć i za pomocą żyłki przeczyścić przewód, w razie potrzeby przedmuchać specjalną gruszką. 

Jak czyścić aparat słuchowy wewnątrzuszny? 

Tu wydaje się wszystko proste, aparat wyciągamy z ucha przecieramy chusteczką dezynfekującą lub sprayem i po kłopocie. Owszem, to czynność którą wykonujemy, ale nie zapominamy również o osuszaniu aparatu, czyli umieszczeniu go w szczelnym pojemniku z kapsułą osuszającą. Aparaty wewnątrzuszne jak nazwa mówi są wewnątrz, dlatego tak ważne jest by nie zapominać o osuszaniu. Elektronika jest w środku ucha, gdzie jest wilgoć, woskowina itp. Musimy wiedzieć i pamiętać, że aby wszystko działało jak trzeba odpowiednia pielęgnacja to podstawa. Następnie wymieniamy filtr, który jest w części wchodzącej do aparatu, chroni on urządzenie przed zatkaniem woskowiną lub innymi zabrudzeniami. Oraz posługujemy się szczoteczką aby wymieść zabrudzenia ze szczelin aparatu.

Zawsze pamiętamy, że oprócz pielęgnacji i czyszczenia aparatu słuchowego, dbamy o higienę uszu. Tu możesz przeczytać w jaki sposób 🙂

Czy konieczne jest czyszczenie aparatów słuchowych?

Odpowiedź brzmi: TAK! Dlaczego? Ponieważ odpowiednie zadbanie o higienę chroni nas przed zapaleniami uszu, infekcjami bakteryjnymi, wirusowymi i grzybicznymi. Dobra konserwacja aparatu słuchowego poprzez odpowiednią higienę może także wydłużyć jego żywotność, co za tym idzie- zadowolenie z użytkowania. 

Gdzie kupię potrzebne środki czystości do pielęgnacji aparatów słuchowych?

Środki do czyszczenia i pielęgnacji aparatów słuchowych kupisz w gabinetach protetyki słuchu. Tam również uzyskasz informacje co i jak używamy. Po więcej informacji zapraszamy do Nas.

 

 

 

 

Tags:

No responses yet

    Dodaj komentarz