Categories:

Czy wiesz jak czyścić poprawnie uszy?

Czyszczenie uszu kojarzy Nam się z popularnymi patyczkami kosmetycznymi (patyczkami “do uszu”). Nie bez powodu napisane zostało to w cudzysłowie, gdyż tak naprawdę do uszu one nie są. Nie wiem czy sprawdzaliście kiedyś opakowanie takowych patyczków?- pewnie nie, ja też dopóki nie zagłębiłam się w temat. Poniżej wstawiam zdjęcie, zapoznajcie się z nim, chodzi mi głównie o sposób użycia.

Czy patyczki higieniczne możemy stosować do czyszczenia uszu?

Odpowiedź brzmi: Tak, ale do części zewnętrznej. Dlatego tak ważne, aby nie wkładać ich do ucha wewnątrz. 

Jak zatem czyścić uszy wewnątrz?

Podczas brania kąpieli zwilżyć delikatnie najmniejszy palec u dłoni i wsunąć do ucha. Woskowina ma naturalną tendencje do ochrony ucha przed jakimiś drobnoustrojami, dlatego lekka jej powłoka powinna znajdować się w uchu, nadmiar usuwamy w sposób napisany wyżej. Problemy z tworzeniem się korków woskowinowych zawdzięczamy w dużej mierze patyczkom “do uszu”. Dlaczego? To, że czyścimy nimi uszy jest złudne, trochę woskowiny faktycznie wyciągamy takim patyczkiem, ale resztę dopychamy i upychamy w kanale słuchowym, gdzie tworzą się korki woskowinowe. Ucho “czyszczone” patyczkiem naturalnie “broni się” przed drobnoustrojami i patyczek traktuje jako intruza, przez co produkuje więcej woskowiny a to ułatwia zapychaniu uszu. 

Na rynku pojawiły się spraye do usuwania woskowiny, mają za zadanie ją rozpuścić i wydalić ją z ucha. Jest, to bardzo dobra metoda, wtedy gdy produkt ma dobry skład. A ten powinien być jak najbardziej naturalny, posiadać jak najmniej składników (1 lub 2)  np. oliwa z oliwek. Tych preparatów jest bardzo dużo, w różnych cenach, jest w czym wybierać.

Kto powinien używać sprayu do czyszczenia uszu?

Może używać go każdy, profilaktycznie 1-2 w tygodniu. 

Osoby uczęszczające regularnie na basen.

Często zalecane jest pacjentom noszącym aparaty słuchowe, gdyż jak wyżej zostało wspomniane- ucho broni się produkując więcej woskowiny, gdy ma jakieś ciało obce wewnątrz. 

Pracujący w hałasie, którzy noszą tzw. stopery 

Osoby mające wąskie przewody słuchowe

Czy higiena uszu jest ważna?

Oczywiście, że tak. Nieodpowiednie czyszczenie i pielęgnacja uszu doprowadza do zalegania woskowiny, ta natomiast tworzy korki woskowinowe. Częste zatykanie uszu sprawia dyskomfort, a nawet stany zapalne. Przewlekłe zapalenia uszu niestety mogą prowadzić do uszczerbku słuchu. 

Jeśli masz więcej pytań, w Naszych gabinetach uzyskasz na nie rzetelnej odpowiedzi. W razie wątpliwości skontaktuj się z Nami, a my podpowiemy co robić.

 

O. 

 

 

 

 

 

No responses yet

    Dodaj komentarz