Categories:

Wiele osób zastanawia się nad powyższym pytaniem. Czy jest różnica między aparatem słuchowym a wzmacniaczem słuchu? Otóż JEST i to bardzo bardzo duża. 

Na początek zacznijmy od definicji aparatu słuchowego. Jest to sprzęt REHABILITACYJNY, który pobudza komórki słuchowe u osób z niedosłuchem. Ma na celu poprawę słyszenia dźwięków i rozumienie mowy. 

Kim jest osoba z niedosłuchem? Posiada ona wadę słuchu na danej częstotliwości, którą możemy sprawdzić wykonując badanie audiometryczne. Tu znajdziesz więcej informacji odnośnie badania. 

Podczas noszenia aparatu słuchowego, rehabilitujemy nasze uszy i przyzwyczajamy do dźwięków których bez noszenia sprzętu nie słyszymy. Zwykle osoby niedosłyszące mają różne ubytki na danej częstotliwości, przez co aparat słuchowy dostosowujemy do danej osoby. Aparaty słuchowe są dostrajane komputerowo indywidualnie do ubytku słuchu. Jeśli dalibyśmy nasz aparat słuchowy innej osobie z niedosłuchem, musiałby być on na nowo dopasowany konkretnie do wady słuchu. 

Jeśli chcesz sprawdzić swój słuch zajrzyj tu lub umów się na wizytę 🙂

A co to są wzmacniacze słuchu? To nic innego jak słuchawka która pogłaśnia wszystko co słyszymy. Wzmacniacz nie jest ustawiany indywidualnie, on ma za zadanie pogłośnić wszystkie dźwięki, nie ważne czy jest na danej częstotliwości ubytek czy go nie ma. Dlatego protetycy słuchu nie polecają go swoim pacjentom, ponieważ nie jest to sprzęt który ma działanie rehabilitacyjne.  Niestety zbyt długie noszenie takiego sprzętu u osób niedosłyszących ma odwrotne skutki niż zamierzone. 

Wzmacniacze słuchu świetnie sprawdzają się u osób bez wady słuchu, które słyszą dobrze. Będąc np. na wykładzie na auli nie muszą siadać z przodu aby dobrze słyszeć mówcę. Mogą oni usiąść gdzieś z tylu, ubrać wzmacniacz i “pogłośnić osobę” która prowadzi wykład. Taka opcja jest jak najbardziej na tak. 

Dlatego jeśli masz jakieś obawy i nie wiesz czy dany sprzęt jest dla ciebie, udaj się po poradę do gabinetu protetycznego. Zbadaj słuch, sprawdź czy dany sprzęt jest dla ciebie. Nasi protetycy służą pomocą. Kliknij i umów się na wizytę. 

 

Zapraszamy do zapoznania się z innymi ciekawymi artykułami na naszym Blogu 🙂 

Miłego czytania

Tags:

Comments are closed