Categories:

Co to są szumy uszne?

Szumy uszne, to nic innego jak szumy, piski lub dzwonienie w uszach. Napewno każdy choć raz tego doznał przez chwilę, a później ustąpiło. A co jeśli zostanie z nami taki szum na dłużej lub na zawsze? Czy może tak się zdarzyć? Otóż, może.. Dlaczego tak się dzieje i co powoduje wystąpienie szumów usznych, dowiecie się z tego wpisu. 

Jakie są przyczyny szumów usznych?

Przyczyn jest wiele, szumy uszne mogą pojawić się na skutek wielu schorzeń. Takich jak :

  • zapalenia ucha środkowego i wewnętrznego
  • starzenie się narządu słuchu
  • nadciśnienie tętnicze
  • miażdżyca
  • nadczynność tarczycy
  • uszkodzenie nerwu ślimakowo- przedsionkowego
  • urazy akustyczne
  • urazy czaszki
  • zażywanie leków ototoksycznych (uszkadzających komórki słuchowe)
  • hałas
  • duży stres
 
Co powodują szumy uszne?

U osób, które zmagają się z szumami usznymi, często cierpi psychika. Dlaczego? Otóż przewlekłe występowanie szumów usznych sprawia, że nie śpimy jak należy. Przez to człowiek jest zmęczony, sfrustrowany i męczy się ze złym samopoczuciem, co przekłada się na sprawy dnia codziennego. Szumy uszne można porównać do cichutkich dźwięków, które codziennie towarzyszą nam z życiu, np. cykanie zegara. Jeśli nie zwracamy na niego uwagi i nie myślimy o tym, to nie słyszymy przechodzącej wskazówki na zegarze. Lecz jeśli zaczniemy na nią zwracać uwagę, wtedy słyszymy to i nawet w pewnym momencie zaczyna nam to przeszkadzać. Tak samo jest z szumami usznymi. W ciągu dnia, gdy docierają do naszego ucha inne dźwięki o różnym natężeniu, szumy te nie są tak bardzo dokuczliwe. Co innego jeśli nadchodzi noc, siłą rzeczy jest ciszej, wtedy nasz słuch się bardziej wytęża, a szumy uszne stają się wyraźniejsze i niestety bardziej uporczywe. Nie możemy wtedy zasnąć, trudno nam skupić się na spaniu, co skutkuje przewlekłym niewyspaniem. Tak samo wykonując pracę zawodową w cichych warunkach, np. praca w bibliotece, mając dolegliwość szumów usznych jest dla nas ciężka, nie możemy się skoncentrować i skupić myśli. Oczywiście, warto podkreślić, że szumy uszne dokuczają nawet i w środowisku głośnym. Zależy to wszystko od stopnia zaawansowania tego schorzenia, lecz wyżej opisane są przykłady w jakich sytuacjach są one bardziej znośne a w jakich nie. 

Co robić aby zniwelować szumy uszne?

Niestety, jeśli posiadamy tą niezbyt przyjemną dolegliwość, całkiem się jej nie pozbędziemy. Oczywiście, gdy szumy spowodowane są problemami zdrowotnymi. Warto pamiętać, że zamiast leczyć lepiej zapobiegać. Dlatego jeśli przebywamy w głośnych pomieszczeniach pamiętajmy o ochronie uszu (ochronniki słuchu).  Natomiast szumy uszne spowodowane chorobami, które mają charakter stały nie są do końca wyleczalne. Ale są różne techniki, które pozwolą nam je zamaskować 🙂 Więcej na ten temat można uzyskać informacji u protetyka słuchu, oraz otolaryngologa. Jeśli występują u nas szumy uszne, lepiej nie zwlekać z wizytą u specjalisty. 

Zwykle osoby borykające się z opisanym schorzeniem, również posiadają ubytek słuchu. Może on być o różnej wielkości. Często dzięki protezowaniu uszu, czyli prościej mówiąc aparatom słuchowym, szumy uszne przestają nam przeszkadzać. Tłumacząc od początku, gdy powstaje ubytek na danej częstotliwości, dźwięk docierający do ucha zaczyna “błądzić”. Nie trafia na odpowiednią komórkę, ponieważ mamy ją uszkodzoną, wtedy trafia gdzie indziej, a my słyszymy piski, szumy itp. (szumy uszne). Ten przykład jest bardzo uproszczony, aby łatwiej było zrozumieć o co dokładniej chodzi. Gdy założymy aparaty słuchowe, one zaczną pobudzać nasze komórki słuchowe, pomagać nam słyszeć dźwięki których dawniej nie słyszeliśmy. Takie działanie, nie od razu, ale po jakimś czasie zaczyna maskować nasze szumy uszne, które zaczynają być słabiej słyszalne. Ucho zwraca uwagę na nowe dźwięki i przez to nie skupia się na szumach. 

Jeśli i ty męczysz się z szumami usznymi, bądź bliska Ci osoba, nie zwlekaj! Umów się na wizytę, a my doradzimy co dalej i otoczymy Cię profesjonalną opieką.  

 

Tags:

No responses yet

    Dodaj komentarz