Niedosłyszenie to poważny problem obecnego społeczeństwa, wiele osób doświadcza utraty słuchu w wieku starszym ale także dorośli, młodzież i dzieci. Pewne rodzaje niedosłuchu poddają się leczeniu farmakologicznemu bądź operacyjnemu, inne wymagają aparatu słuchowego.
Najbardziej powszechną przyczyną utraty słuchu są zmiany związane z wiekiem. Większość z nas zostanie dotknięta tą przypadłością w miarę upływu lat. Nie dzieje się to z dnia na dzień, lecz bardzo powoli. Wiele może wskazywać na powolną utratę słuchu. Przykładem mogą być sytuacje, w których trudno jest zrozumieć mówiących, gdy rozmowa toczy się w większym gronie osób. Szum z otoczenia tylko pogarsza tę sytuację, a inne dźwięki, takie jak dzwonek do drzwi, dźwięk telefonu, śpiew ptaków rozmywają się lub wręcz zanikają. Ubytek słuchu w starszym wieku zwykle ma taki charakter, że pewne istotne dźwięki mowy są odbierane niewyraźnie. To powoduje wrażenie, że: SŁYSZĘ, ALE NIE ROZUMIEM. Trudności w zrozumieniu tego, co mówią inni mogą być niezwykle frustrujące i zawstydzające.
Niedosłuchowi często towarzyszą liczne uprzedzenia i nieporozumienia. Z jednej strony osoby niedosłyszące, które czasem zapytane o coś odpowiadają nie na temat, lub gubią wątek rozmowy, są posądzane przez bliźnich o niedostatki inteligencji.
Z drugiej zaś wielu głuchych unika noszenia aparatów słuchowych, sądząc, że to uwidacznia ich kalectwo. A przecież, jak na ironię, to BRAK APARATU W PEŁNI OBNAŻA TĘ WADĘ!
Mimo iż wielu z nas będzie zmuszonych zaakceptować niedosłyszenie jako efekt starzenia się, nie ma żadnego powodu, aby akceptować GORSZĄ JAKOŚĆ ŻYCIA.
Największym błędem w tej sytuacji jest ignorowanie lub ukrywanie swojej wady. Ludziom generalnie łatwiej jest żyć, gdy się ze swoim niedosłuchem pogodzą. Poddają się oni wówczas stosownym badaniom i mogą skorzystać z dobrodziejstw aparatów słuchowych.
Współczesne aparaty słuchowe to bardzo skomplikowane technicznie, a zarazem BANALNIE PROSTE w obsłudze urządzenia, dopasowywane indywidualnie do wady słuchu. Aparaty nie przywrócą nam słuchu, ale pomogą wykorzystać to, co z niego zostało. Często też pomagają zapomnieć o towarzyszącym niedosłuchowi, opornym na leczenie szumom usznym. Dzięki częściowej refundacji kosztów zakupu przez Kasy Chorych aparaty słuchowe stały się bardziej dostępne niż kiedykolwiek wcześniej.

Kiedy podejrzewać ubytek słuchu u dzieci?

Należy zwrócić uwagę na bardzo powszechne objawy:
- gaworzenie jest stale takie samo
- gaworzenie ustaje w wieku 6-8 miesięcy lub przechodzi w krzyk
- dziecko nie rozumie prostych poleceń, które powinno rozumieć i wykonywać w wieku 12 miesięcy
- dziecko prawie wcale nie mówi
- dziecko ma kłopoty z usłyszeniem rodziców
- dziecko źle wymawia słowa
- dziecko nielogicznie reaguje na polecenia zwłaszcza, gdy nie widzi osoby mówiącej

Uważaj, żeby się nie pomylić. Dziecko może reagować na zmianę natężenia światła, a nie dźwięk. Radio lub odkurzacz można wyczuć dzięki wibracjom. Klaskanie za uchem można rozpoznać po zmianie ciśnienia powietrza. Dziecko niedosłyszące zostaje "ekspertem" w kompensowaniu sobie ubytku słuchu przy pomocy innych zmysłów.

CO NIECO O APARATACH SŁUCHOWYCH

Współczesny aparat słuchowy to małe, dyskretne urządzenie pomagające wykorzystać sprawne elementy ucha niedosłyszącego człowieka. Aparat słuchu nie przywraca, ale pozwala wykorzystać to, co z niego zostało. Działanie aparatu polega w dużym uproszczeniu na: "słuchaniu" dźwięków z otoczenia, ich wzmacnianiu i przekazaniu do ucha. Trzeba mieć świadomość, że powyższe funkcje są wykonywane przy użyciu bardzo skomplikowanych podzespołów, co na szczęście nie utrudnia codziennej obsługi.
Ponieważ każdy typ aparatu słuchowego dysponuje innymi parametrami akustycznymi, zaś niedosłuch u każdego pacjenta ma pewne indywidualne, niepowtarzalne cechy, stąd wniosek, że nie każdy aparat będzie odpowiedni dla danej osoby.
Do najbardziej popularnych aparatów słuchowych należą nadal aparaty zauszne. Jak sama nazwa wskazuje są one noszone za uchem pacjenta i poprzez plastikowy wężyk łączone z wkładką uszną zakładaną do wnętrza małżowiny. W zasadzie jedyną ich wadą jest rozmiar utrudniający pełne ich ukrycie. Mają za to szereg zalet: jako jedyne nadają się do protezowania dużych ubytków słuchu, ich większe rozmiary znacznie upraszczają obsługę, z reguły są one tańsze od swych miniaturowych odpowiedników.
W wielu przypadkach można stosować dyskretne aparaty wewnątrzuszne i wewnątrzkanałowe. Charakteryzują się one wbudowaniem części elektronicznej do skorupy pełniącej funkcję wkładki dousznej. Są one nieprzydatne u pacjentów z wąskim przewodem słuchowym, dużym ubytkiem słuchu, z ograniczoną sprawnością manualną oraz u dzieci.
Wprowadzenie do użytku aparatów słuchowych cyfrowych stało się milowym krokiem w rozwoju audioprotetyki. Aparaty te mogą obecnie być stosowane do wszystkich typów niedosłuchów, oferują bardzo wysoką jakość dżwięku. Występują w wersjach obudowy.
Nieodzownym dodatkiem do każdego aparatu słuchowego jest wkładka douszna. W przypadku aparatu zausznego wkładka stanowi osobny element wykonany z przezroczystego tworzywa i zakładana jest do wnętrza małżowiny usznej, zaś w przypadku aparatu wewnątrzusznego stanowi jego zewnętrzną powłokę. Zawsze musi ona idealnie kształtem pasować do kanału słuchowego stąd do jej wykonania potrzebne jest pobranie tzw. wycisku usznego (odlewu wnętrza ucha pacjenta). Prawidłowo dopasowana wkładka pozwala w pełni wykorzystać możliwości aparatu i zabezpiecza przed zakłóceniami w przetwarzaniu dżwięku.

Mamy nadzieję, że powyższe informacje przyczynią się do lepszego zrozumienia tematyki i świadomego uczestnictwa w procesie doboru aparatu słuchowego.
Celem uzyskania dalszych wyjaśnień i ewentualnego umówienia się na wizytę uprzejmie prosimy o kontakt.