Czy można ochronić słuch?

Badanie słuchu powinno się wykonywać kontrolnie w wielu sytuacjach. Tym bardziej jeśli jesteśmy w jakiś sposób bardziej narażeni na warunki, które mogą ten słuch osłabić. Nie jest powiedziane, że kończąc ileś lat ten słuch będzie słabszy lub nie. Na to jak słyszymy, oraz jak będziemy słyszeć ma wpływ wiele czynników. Oto kilka z nich: 

  • Praca w hałasie
  • Granie na instrumentach głośnych
  • Częste infekcje uszu, zatok, gardła
  • Uraz 
  • Zażywanie leków ototoksycznych
  • Słuchanie głośno muzyki na słuchawkach (codziennie po kilka/klikanaście godzin
  • Predyspozycje genetyczne, wady wrodzone

W powyższych dwóch  przypadkach powinniśmy stosować ochronniki słuchu. W miejscach pracy gdzie poziom hałasu osiąga 80dB jest to konieczne. Jeśli chodzi o grę na instrumentach zawodowo/hobbystycznie warto stosować ochronniki słuchu podczas większych przedsięwzięć typu koncerty, które trwają dłuższy czas. Po tak intensywnych doznaniach słuchowych, jak praca średnio 8h w hałasie, lub koncert itp. powinno się odpoczywać w ciszy. Najlepszym wyjściem jest spacer na łonie natury, daleko od zgiełku miasta. 

Kolejnym punktem to infekcje, które często są niedoleczone jak trzeba. A to dlatego, że jak najszybciej chcemy być zdrowi i nie mamy czasu żeby chorować. Niestety w dzisiejszych czasach pośpiech towarzyszy Nam każdego dnia. Infekcje uszu, gardła, zatok bywają zaleczone zamiast wyleczone, przez co ciągnie się to za Nami długi czas.. zapalenia stają się być przewlekłe. Nikt nie zdaje sobie sprawy, że dbanie o odporność to jedna z podstaw dobrego słyszenia. Tu również można wspomnieć o higienie uszu, która jest bardzo ważna!

Jeśli jesteś w grupie osób, które mają do czynienia z powyższymi czynnikami osłabiającymi słuch KONIECZNIE zgłoś się na badanie słuchu