Categories:

Czy to niedosłuch?

Niedosłuch kojarzy Nam się z osobami starszymi, nie jest to do końca prawdą. Niestety słuch słabnie również dorosłym, młodzieży i dzieciom. Każdego z Nas może spotkać utrata słuchu. Dlatego warto dbać o niego od najmłodszych lat. W tym wpisie dowiesz się co to jest niedosłuch, co osłabia słuch, co robić gdy nie słyszymy tak jak dawniej.  

Dlaczego nie słyszę?

Jest wiele czynników, które na to się składa. Zaczynając od osób starszych, pierwszy czynnik to wiek. Z dnia na dzień tracimy jakąś małą cząstkę komórek słuchowych.. jedni szybciej drudzy wolniej. Tu akurat zapobiec nie mamy jak, każdy narząd z wiekiem się osłabia. Kości ulegają zwapnieniu, tak jak drobne kosteczki w uszach (strzemiączko, młoteczek, kowadełko) przyczynia się to do dysfunkcji słuchu i przekształca w wadę. Jest proces nieodwracalny, przy odpowiednim zbadaniu można dobrać aparaty słuchowe, które im szybciej zostaną założone przez osobę niedosłyszącą tym lepiej. Mamy wtedy szanse na słyszenie jak zdrowa osoba, niestety przy odwlekaniu protezowania uszu pomoc jest wtedy procentowo mniejsza, już nie tak idealna. Kolejny czynnik to predyspozycje genetyczne. Bywa tak, że dzieci rodzą się z wadami słuchu, lub nabywają je w późniejszym czasie. Szybka reakcja i profilaktyka od najmłodszych lat daje efekty. Tu możesz przeczytać o tym, jakie objawy mogą świadczyć o niedosłuchu u dzieci.

Następnie to hałas, praca w hałasie przez długie lata przyczynia się do utraty słuchu. Powoli słabną komórki słuchowe, przyzwyczajamy się stopniowo do słabszego słyszenia. Jest to proces długotrwały i często niezauważalny, aż do pewnego momentu. Osoby, które na hałas są narażone obowiązkowo poddawane są badaniom okresowym u laryngologa i audiologa. Podczas pracy powinno się nosić ochronniki słuchu które chronią przed hałasem. 

Osoby leczące się na choroby przewlekłe, to kolejny bodziec do pogorszenia słuchu. Dokładnie to leki, które są na owe choroby zażywane, niestety substancje w nich zawarte osłabiają słuch.

Czy dzieci/młodzież też mogą mieć z tym problem?

Młodzież i dzieci codziennie mają styczność z hałasem (choćby przerwa w szkole), często naszymi pacjentami są nauczyciele, którzy przebywają w tym samym środowisku co uczniowie. Można jeszcze zwrócić uwagę na słuchanie bardzo głośno muzyki, długimi godzinami, na słuchawkach dousznych. To są przykłady z dnia codziennego większości dzieci i młodzieży, jest ich niestety o wiele więcej. Imprezy masowe, mocne nagłośnienie. Przebywanie na koncertach, imprezach w klubach, znamy i lubimy i w nadmiarze szkodzimy. Można by pogłębić ten temat, ale myślę że to na osobny wpis.

Co jeszcze Nam szkodzi? I co mogę zrobić?

Nieumiejętna higiena uszu, powstawanie korków woskowinowych, to również prowadzi do niedosłuchu. Lecz tu akurat można to “wyleczyć” podczas wizyty laryngologicznej.. na pewno słyszeliście o płukaniu uszu, lub usuwaniu korków. Przewlekłe zapalenia uszu, niedoleczone infekcje- kolejna przyczyna. Ważne, by nie leczyć się na “własną rękę”, tylko zawsze zasięgnąć porady specjalisty. 

 Jeśli, masz jakiekolwiek wątpliwości “czy to ja nie słyszę, czy wszyscy jakoś szybko i niewyraźnie mówią”, jest to sygnał aby przyjrzeć się temu dokładniej. Sprawdź jak słyszysz

Wiele osób nie chce się przyznać, że niedosłyszy i wstydzi się tego. No bo co powiedzą inni? Wielu pacjentów, którzy trafiają do Nas tak ma, ale po krótkiej rozmowie i rzetelnej opiece protetyka słuchu przekonują się, iż słuch jest tak samo ważny jak inne zmysły i trzeba o niego odpowiednio zadbać.

O. 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Śledź naszego bloga. Wejdź na     Nasz FB   polub Naszą stronę i obserwuj Nas. Będą tam informacje kiedy pojawią się nowe wpisy  🙂 Jeśli chcesz poruszyć jakiś temat, zostaw komentarz lub napisz w wiadomości prywatnej na FB, a napewno odpowiemy.

No responses yet

    Dodaj komentarz